Given the Leontief Production Function q = min(5k, 6l), how much output is produced when k = 40 and l = 35?

To determine the output produced by the Leontief production function given by q = min(5k, 6l), we need to plug in the values for k and l.

Substituting k = 40 and l = 35 into the production function:

  • Calculate 5k:
    5 * 40 = 200
  • Calculate 6l:
    6 * 35 = 210

According to the Leontief production function, the output q will equal the minimum of the two values calculated:

  • q = min(200, 210)

This means that the output produced when k = 40 and l = 35 is:

  • q = 200

Thus, the output produced is 200 units.

More Related Questions